Odaberite svoj jezik

Treći radni sastanak

U ponedjeljak 22. studenoga 2021. s početkom u 11:30 h na Geofizičkom odsjeku uživo je održan treći radni sastanak istraživačkog tima projekta DuFAULT na kojem se raspravljalo o izvršenim aktivnostima i planovima za nadolazeću projektnu godinu.

Voditelj projekta, Josip Stipčević, započeo je sastanak izvještjem s terena. U sklopu dva terenska rada (više informacija dostupano je na poveznici), uspješno su postavljene i u rad puštene četiri seizmološke postaje čime je ujedno uspostavljena lokalna seizmička mreža Du-Net. Raspravljalo se i o potrebi za ponovnim odlaskom na teren – od 18. studenog 2021. pojavili su se problemi prilikom prijenosa podataka postaje DF01 (Ljubinje) na glavni server u Zagrebu, stoga će biti potrebno obići tu postaju. Podatci preostale tri postaje i dalje uredno stižu do glavnog poslužitelja u Zagrebu, te su sigurnosno kopirani na nekoliko lokacija.

U posljednja tri mjeseca objavljena su tri znanstvena rada – dva na temu zagrebačkog potresa iz ožujka 2020. godine (Latečki, Molinari i Stipčević, 2021; Herak, Herak i Orlić, 2021) te jedan na temu istraživanja relativne promjene razine mora na Koločepu i Grebenu (Faivre i sur., 2021) za koji je prof. Marijan Herak ujedno održao i kratko izlaganje na sastanku. Popis objavljenih radova dostupan je na poveznici.

Nakon uspješno završenog javnog natječaja, na radnom mjestu doktoranda u projektu HRZZ DuFAULT od 14. listopada 2021. godine zaposlena je Helena Latečki. Helena je i ranije bila dio DuFAULT-ovog istraživačkog tima kao suradnica iz Seizmološke službe. Na sastanku je izvijestila o organizaciji i stanju prikupljenih podataka mreže Du-Net te je izložila preliminarne rezultate simulacija velikog dubrovačkog potresa iz 1667. god. Simulacija se jednim dijelom naslanja na dosadašnji istraživački rad Marina Sečnja – analiza postojećih seizmičkih profila i prepoznavanje rasjeda, posebno onoga koji će se koristiti kao ulazni podatak za provedbu simulacija. Marin je na sastanku izložio svoj dosadašnji napredak.

Za kraj, izneseni su planovi za drugu projektnu godinu. Da bi se stekle nove spoznaje o geološkim i seizmotektonskim karakteristikama istraživanog područja, te time omogućilo definiranje 3D sturkturnog modela građe kore, potrebno je otići na teren te nastaviti s istraživanjem dostupnih geofizičkih podataka. Za ovaj dio koristit će se i novoprikupljeni podatci o seizmičnosti. Na svim postajama koje su obuhvaćene istraživanim područjem (i koje se tek planiraju postaviti u sklopu proširenja Du-Net mreže), plan je provesti i analizu seizmičkog nemira. 

Navedeni poslovi podijeljeni su među članovima tima čime je ujedno bio i zaključen treći radni sastanak.