Na skupu će se raspravljati o seizmičkoj i klimatskoj ugroženosti dubrovačkog područja te prikazati aktualna znanstvena istraživanja vezana uz izvore dviju najvećih prirodnih prijetnji dubrovačkom području: potrese i klimatske promjene. Naime, dubrovačko područje, a posebno grad Dubrovnik, jedno je od seizmički najaktivnijih područja u Hrvatskoj. Također, klimatske promjene uzrokuju raznovrsne neželjene posljedice koje značajno utječu na okoliš i cijele ekosustave. Na skupu će se predstaviti znanstveno-istraživački projekti CRONOS, DuFAULT, Klima-4HR i SeisRICHerCRO, čiji je nositelj Geofizički odsjek Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu odnosno prikazati najnoviji rezultati dobiveni njihovim radom. Izlaganja će održati, između ostalih, prof. dr. sc. Marijan Herak, izv. prof. dr. sc. Ivana Herceg Bulić i izv. prof. dr. sc. Petar Kružić sa zagrebačkog PMF-a.
Prvi dan skupa posvećen je pojašnjavanju procesa koji definiraju klimatsku i seizmičku ugroženost te prikazu rezultata konkretnih istraživanja dubrovačkog područja i preporuka koje iz njih proizlaze. Ova tematska cjelina namijenjena je stručnoj i široj javnosti s posebnom pažnjom usmjerenom na donosioce odluka, lokalnu samoupravu te djelatnike različitih gradskih i županijskih službi.
Drugi dan skupa namijenjen je prvenstveno srednjoškolcima kako bi im se približile klimatološke i seizmološke teme. Želja je potaknuti mlade na osvješćivanje i promišljanje o prirodnoj ugroženosti njihovog kraja, ali i o rješenjima koja su znanstveno utemeljena.
Suradnici projekta Klima-4HR će svoj posjet Dubrovniku iskoristiti za obavljanje meteoroloških mjerenja u samom gradu koja su im potrebna za njihova istraživanja, a u tome će im se pridružiti i nastavnici i učenici Gimnazije Dubrovnik koji sudjeluju u programu GLOBE.