Odaberite svoj jezik

Terenska geološka istraživanja

U 2022. i 2023. godini članovi istraživačkog tima projekta DuFAULT, prof.dr.sc. Bruno Tomljenović i dr.sc. Marin Sečanj, proveli su geološka terenska istraživanja na širem dubrovačkom epicentralnom području, tj. na području Dubrovačko-neretvanske županije, Hercegovačko-neretvanskom kantonu i južnom dijelu Republike Srpske (BiH). Cilj terenskih istraživanja bio je obići glavne rasjedne kontakte i deformacijske strukture te izvršiti strukturno-geološka mjerenja u svrhu provjere i nadopune postojećih podataka o geološkoj građi istraživanog područja. Tijekom 15 dana terenskih istraživanja (travanj, svibanj i listopad 2022. te travanj 2023.) napravljeno je 88 točaka opažanja.

Tijekom osam dana geoloških terenskih istraživanja u travnju i svibnju 2022. obiđeni su navlačni kontakti koji odjeljuju tektonske jedinice Pred-krša i Visokog krša (okolica Nevesinja, BiH) te Visokog krša i Dalmatinske zone (okolica Slanog, Hrvatska). Također, obiđeno je epicentralno područje serije potresa u Berkovićima (BiH) te pojedine dionice značajnijih rasjeda i deformacijske strukture unutar tektonskih jedinica Visokog krša i Dalmatinske zone na potezu Ston (HR)-Stolac-Berkovići (BiH), Slano (HR)-Orahov Do-Ljubinje (BiH) i Trebinje-Ljubovo-Kunja Glavica (BiH). Najviše pozornosti bilo je usmjereno na strike-slip rasjede Ljubovo (BiH)-Plat (HR) i Trebinje (BiH)-Vodovađa (HR) te na niz reversnih rasjeda i s njima povezanih deformacijskih struktura u Prapratnom (okolica Stona) i na potezu Oraho Do-Zavala (BiH) u svrhu provjere postojećih podataka s geoloških karata te nadopune strukturnih mjerenja i identifikacije struktura koje ranije nisu označene ili prepoznate. Osim geoloških istraživanja, terenski tim je postavio i privremenu seizmološku postaju DF03 u blizini Nevesinja na brani Alegovac (BiH), neposredno nakon snažnog potresa koji se dogodio 22.4.2022. kod Berkovića (ML=6.0).

Terenska geološka istraživanja nastavljena su u listopadu 2022. u trajanju od sedam dana, prilikom kojih je nastavljen obilazak dionica strike-slip rasjeda Ljubovo (BiH)-Plat (HR) i Trebinje (BiH)-Vodovađa (HR), navlake Visokog krša i s njom povezanih deformacijskih struktura u općini Konavle i na potezu Gornji Brgat (HR)-Bileća (BiH). Također, obiđen je neogenski bazen u okolici Gackog (BiH) koji se nalazi u krovini fronte navlake Pred-krša radi utvrđivanja potencijalnih deformacija i postavljanja u određeni vremenski kontekst faze izdizanja navlake Visokog krša i Pred-krša. Na potezu Gacko-Trebinje, unutar tektonske jedinice Visokog krša obiđene su ljuske navlake u okolici mjesta Ključ (BiH) te navlaka Ljubinje-Trebinje na dionicama gdje nisu postojali podaci o strukturnim mjerenjima. Uz sve navedeno obiđen je i otok Sveti Andrija, 3.5 km južno od otoka Šipana u Dubrovačkom primorju, koji se nalazi unutar Dalmatinske tektonske jedinice i za kojeg nisu dostupni podaci o geološkoj građi. Osim izvršenih strukturno-geoloških mjerenja na otoku, uzeti su i uzorci stijena radi klasifikacije i određivanja starosti. Utvrđeno da se radi o formaciji Gornji Humac, odnosno da otok izgrađuju vapnenci gornjo-kredne starosti, što zajedno sa strukturnim mjerenjima omogućuje izravnu korelaciju s 2D seizmičkim profilima koji okružuju otok. Osim geoloških istraživanja, terenski tim obišao je i privremenu seizmološku postaju DF02 u Bileći radi uklanjanja kvara na komunikacijskoj jedinici. Kvar je uspješno uklonjen, a seizmološka postaja je ponovno puštena u rad te je ostvaren kontinuiran prijenos podataka na server u Zagrebu.

Svi prikupljeni podaci tijekom terenskih istraživanja koristiti će se prilikom izrade geoloških profila i 3D geološkog modela šireg Dubrovačkog epicentalnog područja kao i epicentralnog područja serije potresa u Berkovićima.