Odaberite svoj jezik

Stručno usavršavanje na INGV-u, Bologna

Doktorandica Helena Latečki razdoblje od 15. do 26. svibnja 2023. provela je na stručnom usavršavanju na Nacionalnom institutu za vulkanologiju i seizmologiju (INGV) u Bologni. Njezin posjet institutu ujedno je i nastavak suradnje s dr. sc. Irene Molinari s kojom trenutno radi na članku o simulaciji potresa koji se 2021. godine dogodio na području centralnog Jadrana. U skladu s time, usavršavanje se primarno odnosilo na razrađivanje metodologije simulacije i plana istraživanja, te korištenje resursa klastera instituta HPC-ADA. Ukratko, radni dani su provedeni na sljedeći način:

• Ponedjeljak, 15. svibnja - obilazak INGV-a i upoznavanje s kolegama koji rade ondje;
  • Utorak, 16. svibnja - prikupljanje i obrada podataka za izradu 3D modela;
  • Srijeda, 17. svibnja - definiranje baze ulaznih podataka za potrebe simulacija, online sastanak s Irene o planu istraživanja;
  • Četvrtak, 18. svibnja - upoznavanje s radom klastera HPC-ADA i instalacija programa potrebnih za simulacije;
  • Petak, 19. svibnja - pokretanje prvih simulacija i analiza rezultata;
  • Ponedjeljak, 22. svibnja - rad na izmjeni ulaznih parametara za potrebe simulacije te pokretanje istih na klasteru;
  • Utorak, 23. svibnja - seminar na kojem je predstavljen projekt DuFAULT te dotadašnji rezultati istraživanja;
  • Srijeda, 24. svibnja - oblizak seizmološke postaja IT09A (Bentivoglio) i upoznavanje s održavanjem INGV 4P seizmičke mreže;
  • Četvrtak, 25. svibnja - sudjelovanje na GeoTalk-u (sastanak znanstvenika s INGV-a) na temu "A Concise History of Mainstream Seismology", rad na simulacijama;
  • Petak, 26. svibnja - razrada plana za daljnje istraživanje, povratak u Zagreb.

Boravak na Nacionalnom Institutu za geofiziku i vulkanologiju u Bologni bio je vrlo uspješan i produktivan, a stručno usavršavanje pružat će temelj za daljnji napredak u području simulacija potresnih scenarija na širem dubrovačkom području.